Aktualności Aktualności

Bezpieczne wakacje

Nadszedł czas upragnionych wakacji, a wakacje to przecież czas zabawy, podróży czy wypoczynku.

Aby wakacyjne wyprawy były bezpieczną i wspaniałą przygodą, wszyscy powinniśmy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, a koniec roku szkolnego, to doskonały czas aby sobie o nich przypomnieć.

Wycieczka do lasu.

Przede wszystkim sprawdź pogodę. W przypadku zapowiadanych wichur albo burz - przełóż planowaną wycieczkę na inny termin.

Ubierz się adekwatnie do pory roku. Dobre buty to podstawa bezpiecznej wędrówki. Postaw na buty zabudowane, najlepiej z usztywnieniem na kostkę. Nawet w przypadku słonecznej pogody warto ubrać długie spodnie, głównie ze względu na insekty i kleszcze. Z pewnością przyda się też preparat chroniący przed ukąszeniami owadów.

Zgubiłem się w lesie!

Przede wszystkim nie należy wpadać w niepotrzebną panikę. Usiądź chwilę, zbierz myśli i spokojnie zastanów się co dalej robić. Warto wytężyć słuch, może  usłyszysz z daleka szum głównej drogi, pociągu lub odgłosy miasta.

Wskazane jest aby przed każdą wyprawą zaopatrzyć się w mapę, kompas, naładowany telefon, a także numer do pobliskiego nadleśnictwa (numer do Nadleśnictwa Pisz to 87 424-15-00). Telefon nie tylko posłuży jako komunikator ze światem, ale pozwoli dzięki zainstalowanym wcześniej mapom (które znajdziemy na stronie Banku Danych o Lasach lub w aplikacji mBDL) i odbiornikowi GPS zlokalizować nas w lesie.

Warto również odnaleźć najbliżej położony słupek oddziałowy. Słupki usytuowane są w zachodnich narożnikach oddziałów leśnych. Na każdym słupku na białym tle czarną farbą wypisane są numery okolicznych oddziałów (dzięki tej informacji pracownik nadleśnictwa będzie wiedział gdzie dokładnie jesteś).

Jeżeli nie mamy ze sobą telefonu lub brakuje zasięgu, należy spojrzeć na stare drzewa, które są zwykle omszone od północnej strony, albo skupić się na położeniu słońca względem godziny.

Jeżeli wszystkie sposoby zawiodą, staraj się iść w jednym kierunku,  po jakimś czasie, z pewnością dojdziesz do drogi.

Pamiętaj aby przed każdą wyprawą do lasu poinformować swoich najbliższych gdzie i kiedy wychodzisz, a także dokąd zmierzasz. W przypadku zaginięcia w lesie, łatwiej im bądź nam będzie Ciebie odnaleźć.

Co z ogniskiem?

W odległości 100 metrów od granicy lasu nie wolno rozniecać ognia, ani tym bardziej w środku lasu!

Ogniska rozpalamy tylko w miejscach do tego wyznaczonych!

Leśnicy monitorują lasy z wież obserwacyjnych, każdy niepokojący dym to możliwość potencjalnego pożaru.

Czy mogę rozbić w lesie namiot?

Nocowanie w lesie jest możliwe tylko w miejscach do tego wyznaczonych m.in. na polach biwakowych, czy na obszarach przeznaczonych do uprawiania aktywności typu bushcraft czy surwiwal , związanych z programem ”Zanocuj w lesie”.

Dzikie zwierzęta w lesie.

W lesie należy uważać także na dziko żyjące zwierzęta. Oczywiście bardzo rzadko zdarzają się takie spotkania, gdyż zwierzęta najczęściej stronią od ludzi, warto jednak zachować  ostrożność. Podczas ewentualnego spotkania należy spokojnie oddalić się na bezpieczną odległość.

Płody runa leśnego

Jak lato, to maliny, jagody oraz grzyby! Ale pamiętajcie aby nie zbierać owoców i grzybów, których nie znamy. Zjedzenie trującego pożywienia może skończyć się poważnymi kłopotami.

I pamiętaj: wypoczywaj tak, aby wrócić od września do swojej szkolnej ławki !

A na koniec kilka zasad savoir-vivre