Lista aktualności Lista aktualności

DBAJMY O CZYSTOŚĆ W LESIE !

Lasy są jednym z najchętniej wybieranych miejsc na spacery i spędzanie wolnego czasu. Odwiedzających przyciąga świeże powietrze, a także piękny krajobraz. Bliskość natury pozwala zrelaksować się, a cisza sprawia, że łatwiej zebrać myśli. Niestety coraz częściej okazuje się, że niemal w każdym lesie można natknąć się na śmieci.

Śmieci są jednym z istotnych problemów dla lasów - nie tylko estetycznym. Nieustannie porzucane są przez turystów jak i osoby, które pozbywają się odpadów z własnych domów. W każdym lesie można napotkać leżące plastikowe butelki, opakowania po żywności, papiery, rozbite szkło czy też nielegalne wysypiska. Trudno rozkładające się śmieci, pozostające w środowisku oddziałują niekorzystnie na szatę roślinną, glebę i zwierzęta. Śmieci są bardzo niebezpieczne dla środowiska, tym bardziej, iż rozkład niektórych z nich trwa nawet kilkaset lat.

W ostatnim czasie, dzięki interwencji prywatnej osoby (za co Nadleśnictwo bardzo dziękuje), udało się Straży Leśnej ustalić właścicieli porzuconych w lesie śmieci (reklamówki ze szklanymi butelkami, a także kartony). Winowajcy zostali ukarani mandatami i najedli się wstydu, a wystarczyło tylko swoje śmieci wrzucić do swojego śmietnika.

Aby chronić nasze środowisko coraz częściej organizowane są przez ludzi, którzy dobrze rozumieją jak ważna jest dbałość o jego czystość, różne akcje np. #zabierz5zlasu, jest to ogólnopolska akcja, która polega na zebraniu podczas spaceru, czy pikniku 5 szt. śmieci i wyrzucenia ich do leśnego lub swojego śmietnika. Kolejną bardzo rozpowszechniającą się inicjatywą jest plogging, połączenie miłego z pożytecznym, czyli biegania, ze sprzątaniem. A także ogólnopolskie akcje, które organizowane są co roku: „Dzień Ziemi”, „Sprzątanie Świata” i „sprzątaMY”.

Celem wszystkich tych akcji jest inspirowanie innych do podjęcia pozytywnych działań. Dlatego w trosce o to, aby zachować porządek w lesie, zachęcamy wszystkich do przyłączania się do akcji, aby dbać o dobro naszego środowiska.