Lista aktualności Lista aktualności

RANNY JASTRZĄB

W ubiegłym tygodniu podleśniczy Pani Anna Niebrzydowska spotkała młodego jastrzębia przy drodze w leśnictwie Orle.

Młody drapieżnik miał zdartego pazura, a jego prawe skrzydło pozbawione było lotek. Ptak został schwytany i przewieziony do Ośrodka Rehabilitacji Bocianów w Krutyni działającego przy Mazurskim Parku Krajobrazowym . Po oględzinach nie stwierdzono żadnych złamań. Ptak prawdopodobnie zostanie wypuszczony na wolność jak tylko odrosną mu pióra.

Musimy pamiętać, aby podczas transportu dobrze zabezpieczyć ranne zwierzę, gdyż działając w stresie bardzo szybko może się uwolnić z wydawałoby się doskonałego schronienia. Tak było w przypadku naszego jastrzębia, tuż przed metą wydostał się z pudełka, które owinięte było taśmą ostrzegawczą.

Nie bądźmy obojętni na cierpienie dzikich zwierząt. Gdy spotkamy w lesie zwierzę najpierw na spokojnie oceńmy, czy nie jest poranione lub chore. Jeśli nie, to zostawmy je tam, gdzie jest. Natomiast jeżeli jest ranne, musimy udzielić mu pomocy. Jeśli nie wiemy co mamy zrobić, zapytajmy specjalistów. Informację o najbliższych Ośrodkach Rehabilitacji dzikich zwierząt można znaleźć na stronie Mazurskiego Parku Krajobrazowego:

http://parkikrajobrazowewarmiimazur.pl/mazurski/dolne_menu-bociany.html