Lista aktualności Lista aktualności

Sierpień w lesie ma kolor wrzosu

Pomimo tego, że w kalendarzu połowa lata, to w lesie widać już pierwsze oznaki jesieni. Jednym z symboli zbliżającego się końca tej słonecznej pory roku jest, bez wątpienia kwitnący na liliowo różowy kolor -wrzos zwyczajny (Calluna vulgaris).

Wrzos zwyczajny - to znana i lubiana wieloletnia krzewinka z rodziny wrzosowatych, spotykana niemal w całej Polsce. Jest to roślina zimozielona o małych, łuskowatych liściach. Rośnie w różnych zbiorowiskach roślinnych, jednak zwykle związana jest z kwaśnymi i na ogół ubogimi w składniki pokarmowe glebami, preferuje dobrze nasłonecznione stanowiska.

Drobne, dzwonkowate, liliowo różowe kwiaty rozwijają się od sierpnia do października, tworząc efektowne, często wielopowierzchniowe kobierce.

Kwitnące wrzosy

Na uwagę zasługują korzenie wrzosu, które żyją w symbiozie ze strzępkami grzybni. Grzybnia dostarcza roślinie wodę z solami mineralnymi, w zamian pobierając od niej substancje organiczne.

Krzewinka wrzosu jest również rośliną leczniczą, z której wykorzystuje się ziele oraz kwiaty. W medycynie ludowej stosowany głównie w celu odkażenia dróg moczowych i jako środek na bezsenność.

Wrzos jest również rośliną miododajną, a pozyskany nektar o charakterystycznym smaku i ciemnym kolorze, jest skarbnicą wielu witamin i minerałów. Miód wrzosowy wykazuje silne działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe oraz antybakteryjne. Z tego względu stosowany jako dodatek do walki z przeziębieniem i grypą.

Powszechnie znany wrzos jest również stosowany jako roślina ozdobna. Jego liczne odmiany mają zastosowanie w urządzaniu architektury krajobrazu. Odmiany uprawne różnią się od siebie wysokością, pokrojem, barwą kwiatów i liści, terminem kwitnienia, kwiatami pojedynczymi, pełnymi lub pozostającymi cały czas w pąkach.

Wrzosy w przydomowych ogrodzie. Źródło: pixabay.com

Duże skupiska gdzie wrzosy są jedynym bądź dominującym gatunkiem, nazywamy wrzosowiskami. W naszym Nadleśnictwie najłatwiej spotkać duże połacie wrzosów na pasach przeciwpożarowych, a także pod liniami wysokiego napięcia, m.in. w leśnictwach: Snopki, Jaśkowo, Pogorzele, Wiartel a także Las Ochronny „Szast”.

Wrzosy w Lesie Ochronnym "Szast" fot. Elżbieta Maszkiewicz