Lista aktualności Lista aktualności

Uroczystość odsłonięcia Pomnika Pamięci poległych za wolną Polskę Żołnierzy NZW

12-07-2020 roku w 71 rocznicę obławy wojsk KBW i funkcjonariuszy UB na patrol Bronisława Chrzanowskiego pseudonim „Chrzan”, na terenie lasów Nadleśnictwa Pisz, w miejscu śmierci Mariana Pielocha pseudonim „Marek”, został odsłonięty obelisk w hołdzie poległym. Odsłonięcia kamienia i pamiątkowej tablicy dokonali Nadleśniczy Nadleśnictwa Pisz Robert Trąbka, pan Stefan Kownacki pseudonim „Gołąb”- jedyny żyjący członek oddziału „Chrzana” oraz pan Mariusz Charubin - członek Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręgu Łomżyńskiego, Koła w Kolnie.

Obelisk został poświęcony przez proboszcza parafii Turośl, który również odprawił mszę w  leśnej kapliczce na Kuliku. Wiedzą historyczną o wydarzeniach z 1949 roku podzielił się z zebranymi Robert Radzik - pisarz, autor książek o żołnierzach wyklętych Podlasia i Mazowsza. 

Na uroczystość, której inicjatorem był pan Mariusz Charubin, przybyły grupy motocyklowe, grupy rekonstrukcyjne, zaproszeni goście oraz pracownicy Nadleśnictwa Pisz.

Szczegółową relację z wydarzenia można obejrzeć pod linkiem: https://www.narew.info/wiadomosci/20728,tablica-poswiecona-min-sierz-bronislawowi-chrzanowskiemu-zostala-odslonieta-kolo-kurpiowskiej-wsi-lacha-video

Po zakończeniu oficjalnych uroczystości uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek w wojskowym stylu: grochówkę i pieczone kiełbaski przygotowane przez Nadleśnictwo Pisz.

 

Na obelisku została umieszczona tablica pamiątkowa następującej treści: