Świerk - drzewo o wielu symbolach
Świerk pospolity z łac. Picea Abies oznacza „wydzielający żywicę" jest gatunkiem naturalnie występującym w Polsce na północnym wschodzie oraz na południu. Gatunek ten wolno rośnie i lubi zacienione miejsca. Natomiast drewno świerkowe podczas spalania wydaje charakterystyczne trzaski, które wynikają z dużej ilości pęcherzy żywicznych w nim zawartych. Dodatkowo jest bardzo wrażliwy na zanieczyszczenia powietrza zwłaszcza przemysłowe co potwierdza zamieranie świerków w Sudetach. W Polsce najgrubszy świerk rośnie o obwodzie pnia ponad 410 cm w Nadleśnictwie Śnieżka. Również na terenie Nadleśnictwa Pisz można spotkać całkiem okazałe osobniki tego gatunku, czego przykładem jest świerk objęty prawną ochroną od 2009 roku w Leśnictwie Zielone o obwodzie blisko 340 cm.
Gatunek ten ma wiele znaczeń symbolicznych. Jest między innymi odznaczeniem łowieckim zwanym „złom", kompozycja z gałązką świerka jest przeznaczona dla myśliwych nad którymi podczas polowania czuwał Św. Hubert i las ich obdarzył. Świerk pospolity jest również symbolem PTL- Polskiego Towarzystwa Leśnego, którego odznaka składa się z jego trzech gałązek. Polskie Towarzystwo Leśne jest jednym z najstarszych stowarzyszeń a jego początki sięgają 1882 roku, gdzie we Lwowie odbył się I Walny Zjazd Galicyjskiego Towarzystwa Leśnego. Natomiast pod obecną nazwą funkcjonuje od 1925 roku. Polskie Towarzystwo Leśne między innymi wydaje jedno z najstarszych na świecie czasopism leśnych „Sylwan" oraz jest członkiem Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody- IUCN.
Jednak dla nas w okresie zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia świerk to potocznie choinka. Co roku, począwszy od XVIII wieku drzewko to trafia do naszych domów i mieszkań gdzie jest symbolem życia i odrodzenia. Z dawien dawna w poranek wigilijny gospodarz z lasu przynosił choinkę, a jego cała rodzina ozdabiała ją, to swoisty element tradycji przekazywany z pokolenia na pokolenie. A dodatkowo pod nią corocznie Święty Mikołaj zostawia prezenty dla grzecznych dzieci. Tak więc to świerk jest gatunkiem, który ma zaszczytne miejsce w naszych domach w okresie świątecznym.
Choinki pochodzące z lasów, które trafiają do naszych domów mogą być hodowane na plantacjach lub w miejscach uprawy sezonowej, dlatego ich pozyskanie nie narusza równowagi ekosystemu leśnego.