Submisja
Nadleśnictwo Pisz przygotowuje drewno na submisję
W Nadleśnictwie Pisz trwają przygotowania do III submisji drewna cennego i tartacznego "Drewno Podlasia i Mazur 2015", która odbędzie się w dniach 2-11 lutego 2015 roku w Nadleśnictwach Płaska oraz Czarna Białostocka.
więcej informacji: Zasady submisji
Submisja to inaczej mówiąc pisemny, nieograniczony przetarg ofertowy na zakup drewna, które odznacza się ponadprzeciętnymi cechami użytkowymi. Każdy zainteresowany zakupem drewna uczestnik submisji, uprawniony jest do jego oględzin na składnicach mieszczących się w dwóch wyżej wymienionych Nadleśnictwach.
Nadleśnictwo Pisz w związku z submisją przygotowuje obecnie drewno gatunku sosna zwyczajna. Na zamieszczonych fotografiach przypominamy kolejne kroki przy ścince i obalaniu drzew:
1. Pilarz z pomocnikiem przygotowują stanowisko ścinki i dokonują oględzin drzewa - sprawdzają jego stan zdrowotny (np. czy drzewo nie jest zaatakowane przez grzyby wywołujące zgniliznę, która powoduje zmiany w strukturze drewna, zdecydowanie utrudniające ścinkę, mogące powodować zakleszczenie się piły), przyglądają się nabiegom korzeniowym, czyli wypukłościom w dolnej części pnia, które mogłyby mieć wpływ na kierunek obalania drzewa. Ostatecznie dokonują decyzji, na którą stronę będą kłaść ścięte drzewo. Jest to bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa, dbałości o sąsiadujące drzewa oraz późniejszego ułatwienia zrywki drewna (czyli transportu od miejsca ścinki do drogi, którą zostanie później wywiezione z lasu).
2. Pilarz, po stronie pnia, w kierunku której będzie upadać ścięte drzewo, wykonuje rzaz podcinający. Składa się on z dwóch cięć - pierwszego ukośnego, wykonanego pod kątem minimum 45° do drugiego - poziomego. Rzaz powinien wchodzić na głębokość od 1/4 do 1/3 średnicy pnia i znajdować się możliwie jak najniżej tak, by pozostający pniak nie wystawał wysoko ponad ziemię.
3. Następnie pilarz wykonuje rzaz ścinający złożony z jednego cięcia poziomego, wykonanego nieco powyżej poprzedniego poziomego cięcia (w rzazie podcinającym). Cięcia tego jednak nie wykonuje się do końca pnia, bo drzewo obaliłoby się wtedy nagle w niekontrolowanym kierunku, stwarzając poważne zagrożenie. Pozostawiony niedocięty fragment pnia, z racji pełnionej funkcji nazywa się zawiasą.
4. W trakcie wykonywania przez pilarza rzazu ścinającego, pomocnik wbija młotem w powstałą szczelinę klin (jeden lub kilka), który pełni podwójną funkcję - zabezpiecza przed zakleszczeniem się piły, które mogłoby mieć miejsce pod ogromnym ciężarem podcinanego pnia; drugim zadaniem klinów jest nakierowanie i obalenie drzewa we właściwym kierunku.
Przypominamy że na stanowisku pracy pilarza mogą przebywać jedynie osoby uprawnione!