Lista aktualności Lista aktualności

„100-lecie odzyskania Niepodległości: Sprawa bliska sercom wszystkich Polaków”

 „11 listopada  1918 roku  spełnił  się  sen  pokoleń  Polaków  –  Państwo  Polskie  narodziło  się  na  nowo.  Po  rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach – wolna Polska powróciła na mapę świata. Z tej dziejowej  próby  nasz  Naród  wyszedł  zwycięsko  dzięki tym,  którzy  pozostali  nieugięci.  Symboliczna  data 11 Listopada zakorzeniła się mocno w narodowej tradycji” – czytamy w uchwale Sejmu ustanawiającej 2018 rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Narodowe Święto Niepodległości to dla nas Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych, jest to dzień ponownych narodzin naszej ojczyzny, moment który niesie wyjątkową radość z Polski i dumę z polskości. Droga naszej ojczyzny do niepodległości była długa i ciężka, przelana krwią milionów rodaków, ale to właśnie dzięki tym, którzy zostali niestrudzeni jesteśmy narodem o silnie zakorzenionej tożsamości narodowej.

Cała Polska świętuje stulecie odzyskania niepodległości składając hołd przodkom, dzięki którym mamy wolne i niezależne państwo. Nadleśnictwo Pisz również włączyło się w lokalne obchody 100-lecia.  09 listopada br. Leśniczy Pan Michał Czajka oraz Pan Ryszard Pieklik wsparli swoją obecnością uroczystość w Szkole Podstawowej w Uścianach sadząc dęba szypułkowego (Quercus robur.L.) ku czci pułkownika Jana Niemierskiego. Tego samego dnia pracownicy nadleśnictwa wzięli udział w „Wielkiej Gali z okazji stulecia Niepodległości” organizowanej przez Muzeum Ziemi Piskiej. Leśnicy wspólnie z chórem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej i w asyście innych służb mundurowych uroczyście odśpiewali hymn państwowy. Ponadto podczas gali miały miejsce wystąpienia naukowe zaproszonych gości oraz koncert poezji mazurskiej pt. „Powróćmy do korzeni”. 10 listopada br. Stowarzyszenie Przyjaciół i Mieszkańców wsi Snopki „SNOPEK”  przy udziale Nadleśnictwa Pisz posadziło sadzonki lipy drobnolistnej (Tilia cordata Mill.) w celu upamiętnienia i uczczenia wydarzeń oraz osób związanych z odzyskaniem niepodległości w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa”. Posadzone Lipy będą żywym pomnikiem przypominającym 100-tną rocznicę. Dodatkowo wydarzenie było okazją do zazielenienia lokalnej przestrzeni, wzmocnienia więzi międzypokoleniowych oraz  sąsiedzkich.

Żyjemy w wolnej, niepodległej Rzeczypospolitej, a dzień 11 listopada to dzień pamięci i dumy narodowej. Pokażmy swoje przywiązanie do ojczyzny i przygotujmy się do tego doniosłego Jubileuszu w sposób szczególny dla każdego z nas, pamiętając jednocześnie słowa naszego wielkiego rodaka Karola Wojtyły, że „Wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo".

Zachęcamy do zapoznania się z publikacją  pt. "100 lat Niepodległej Leśne wątki Rzeczypospolitej" .