Aktualności Aktualności

Jak mądrze dokarmiać ptaki zimą?

Zima to trudny czas dla zwierząt. Ptaki wymagają troski i pomocy ze strony człowieka w mroźne, krótkie i śnieżne dni. I chociaż nie rozgościła się ona jeszcze u nas na dobre, jest to odpowiedni czas by przygotować się na nadchodzący sezon zimowego dokarmiania ptaków.

Jeśli chcemy urządzić zimą stołówkę dla ptaków, warto poznać kilka zasad prawidłowego dokarmiania. Po pierwsze zastanówmy się, czy jesteśmy w stanie karmić ptaki przez całą zimę? Powinniśmy wiedzieć, że ptaki przyzwyczają się do łatwego dostępu do pożywienia. Zastanówmy się czy w czasie silnych mrozów nie narazimy ich na niebezpieczeństwo, gdy nie będzie nas w domu i karmnik pozostanie pusty? Energię, którą ptaki wykorzystałyby na poszukiwanie pokarmu, stracą czekając uparcie na naszych parapetach. Dokarmiając ptaki należy pamiętać, aby robić to regularnie. Najlepiej wykładać karmę w tych samych miejscach. Nie rozpoczynać dokarmiania za wcześnie. Zbyt wczesne dokarmianie może opóźnić naturalną migrację niektórych gatunków. Dokarmianie można rozpocząć wraz z nadejściem zimy, czyli ujemnej temperatury i opadów śniegu, a zakończyć należy wiosną w okolicach kwietnia.

Ważne jest także samo miejsce wysypywania karmy. Używajmy przeznaczonych do tego wszelkiego rodzaju karmników. Daszek zabezpiecza przez śniegiem i deszczem, a podłoga wyposażona w barierki ogranicza wywiewanie karmy przez wiatr. Karmnik, powinien także zapewniać skrzydlatym przyjaciołom możliwość łatwego lądowania i ucieczki w przypadku zagrożenia. Umiejscawiając karmnik, każdy z nas liczy na skryte podglądanie ucztujących gości, zwróćmy jednak uwagę by było ona jak najbardziej bezpieczne np. z daleka od krzewów, gdzie drapieżnik może się skryć. Mało kto, zwraca uwagę na czystość karmnika. Jest to bardzo ważna czynność, którą powinniśmy wykonywać regularnie: usuwając wszelkie pozostałości ziarna i odchodów (jako przyczynę rozwijających się chorób). Mniej pracochłonną formą dokarmiania jest wywieszanie „ptasich pyz", czyli ziaren zbóż zatopionych w tłuszczu.

Czym ptaki należy dokarmiać, aby im pomóc a nie zaszkodzić? Należy karmić je wyłącznie naturalnymi produktami. Ptaki karmnikowe: sikory, kosy, kwiczoły, wróble, a także dzięcioły nie pogardzą surową, ale niesoloną słoniną (nie powinna ona wisieć dłużej niż dwa tygodnie, po tym czasie jest już zjełczała). Do karmnika można wsypać: łuskane orzechy, ziarna słonecznika i zbóż, mrożone i suszone owoce. Bardzo ważne jest, aby nie karmić ptaków produktami z solą, gdyż zimą mają one utrudniony dostęp do wody. Pamiętajmy także, że dokarmianie pieczywem prowadzi do chorób układu pokarmowego, które w konsekwencji spowodować mogą śmierć. Dbajmy więc  o świeże i naturalne produkty w naszych karmnikach, abyśmy mogli obserwować huczną „ptasią stołówkę” przez całą zimę.