Lista aktualności Lista aktualności

Niecodzienne spotkanie z rysiem

Do spotkania z tym rzadkim drapieżnikiem doszło na terenie naszego Nadleśnictwa.

Podczas wykonywania obowiązków służbowych Leśniczy leśnictwa Niedźwiedzi Dół wspólnie z podleśniczym spotkali na swojej drodze rysia. Pracownicy Nadleśnictwa dostrzegli dzikiego kota podczas spożywania posiłku. Mimo prób uchwycenia rysia w całej krasie, leśniczemu udało się nagrać tylko moment w którym ryś oddalał się od jedzonej zwierzyny.

 

Kilka słów o Rysiu

Ryś jest największym przedstawicielem dziko występujących kotów w Europie. Długość jego ciała wynosi ok. 150 cm, dorosłe osobniki ważą od ok. 12 do 35 kg. W Polsce ryś jest gatunkiem rzadkim i chronionym. Charakterystyczne dla tego zwierzęcia są stojące uszy zakończone pędzelkiem sztywnych, czarnych włosów a także krótki ogon, ciemniejszy na jego zakończeniu.

Ryś to niezwykle płochliwe i skryte zwierzę, żyje w środowisku związanym głównie z dużymi, wielogatunkowymi kompleksami leśnymi. Rysie zajmują stosunkowo duże terytoria, ich wielkość w Polsce wynosi ok. 350 km2 . Wielkość areału osobniczego zależy przede wszystkim od dostępności bazy żerowej, pokarm tych dzikich kotów stanowią przede wszystkim sarny. Rysie przez większą część swojego życia przebywają samotnie, wyjątek stanowi okres godowy, który trwa od końca stycznia do końca marca. W tym czasie w znaczący sposób zmienia się zachowanie tych zwierząt. Podczas rui intensywnie wędrują w poszukiwaniu partnera, często znaczą teren i głośno nawołują. Warto wiedzieć, że w Polsce ryś objęty się ścisłą ochroną gatunkową, ponadto ujęty został w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt.

Materiały do pobrania