Aktualności Aktualności

Szyszkobranie w Puszczy Piskiej

Zima to najlepszy czas na zbiór szyszek sosny zwyczajnej. W Wyłączonym Drzewostanie Nasiennym znajdującym się na terenie Leśnictwa Zimna w Nadleśnictwie Pisz trwa zbiór szyszek z drzew stojących.

Zima to pora roku, która jest najlepszym czasem na zbiór szyszek sosnowych. Jest to okres w fizjologii sosny, w którym szyszki są już w pełni wykształcone, ale ze względu na niską temperaturę nie zdążyły się jeszcze otworzyć i „wysypać” nasion. Szyszki pozyskiwane są przez wyspecjalizowane firmy, które posiadają niezbędne uprawnienia oraz odpowiedni sprzęt. Zbieracze szyszek muszą wspiąć się na koronę drzewa znajdującą się nierzadko ponad 30 m nad ziemią.

Zbiór szyszek z drzew znajdujących się w wyłączonych drzewostanach nasiennych (WDN) wykonywany jest na drzewach stojących. Jest bezinwazyjny dla rosnących drzew, gdyż zbieracze wykorzystują w swojej pracy metodę alpinistyczną, nieingerującą w ich rozwój. Wyłączone drzewostany nasienne typowane są przez specjalną komisję, która określa czy drzewa są zdrowe, silne, odporne, a także charakteryzują się najwyższymi walorami technicznymi. Taki drzewostan wraz z otuliną wyłączony jest z użytkowania i pełni funkcję nasienną.

Zbiór szyszek jest nieodzownym elementem gospodarki leśnej prowadzonej przez polskich leśników. Szyszki po zbiorze trafią do wyłuszczarni nasion, w której poddane zostaną specjalnym procesom mającym na celu wydobycie z nich nasion. Nasiona będą następnie przechowywane w specjalnych warunkach i sukcesywnie wykorzystywane w szkółkach leśnych do produkcji sadzonek, które posłużą do inicjacji nowych pokoleń lasu rodzimego pochodzenia.