Wydarzenia Wydarzenia

”15 lat po huraganie w Puszczy Piskiej” w Muzeum Ziemi Piskiej

Muzeum Ziemi Piskiej po raz kolejny włącza się w ogólnopolską akcję- Noc Muzeów. Spotkanie zaplanowane 19 maja poświęcone będzie huraganowi, który latem 2002 roku spustoszył m.in. Puszczę Piską.

W czasie spotkania można będzie posłuchać relacji pracownika Nadleśnictwa Pisz: Tadeusza Wiktorko, który w 2002 roku był leśniczym jednego z najbardziej zniszczonych leśnictw w okolicach Pisza. Zaprezentowane zostaną filmy ukazujące ogrom zniszczeń, a z archiwalnych zdjęć, wycinków prasowych i spisanych wspomnień, przygotowana zostanie wystawa „Huragan w naszej pamięci", którą będzie można oglądać w Muzeum przez najbliższe tygodnie.

Huragan z 4 lipca 2002 roku żywo trwa w pamięci Piszan, bo widok ciemnych chmur na niebie u wielu przywołuje wstrząsające wspomnienia. Skutki huraganu, który wyrządził największe szkody w polskich lasach po II wojnie światowej, będą widoczne jeszcze przez długie lata, choć największy ogrom pracy został już wykonany.

Podczas Nocy Muzeów ogłoszony zostanie kolejny laureat tytułu Osobowość Ziemi Piskiej, który otrzyma statuetkę Smętka. Nie zabraknie także prezentacji artystycznych, zarówno w wykonaniu uczniów piskich szkół, jak i zaproszonych gości.

Noc Muzeów odbędzie się 19 maja, początek o godz. 19. Wstęp wolny. Spotkanie wpisuje się także w obchody Jubileuszu Pisza, cyklu wydarzeń organizowanych przez Muzeum Ziemi Piskiej dla uczczenia 650. rocznicy nadania miastu praw osadniczych i bartnych.

Źródło: Muzeum Ziemi Piskiej, Tygodnik Piski

Materiały do pobrania